Program și tarife vizitare

Vizitarea Mănăstirii include exteriorul şi interiorul bisericii monument.

În timpul săvârşirii dumnezeieştilor slujbe se pot vizita doar picturile exterioare.

Program sezon turistic (mai – septembrie):

Luni – Duminică: 08:30 – 20:00

Program extrasezon (octombrie – aprilie):

Luni – Duminică: 09:00 – 17:00

Taxa de vizitare:

Adulți: 5 lei

Copii, elevi, studenți: 2 lei

Fotografiere / Filmare exterior (neprofesional): 10 lei

Pentru profesioniști, tariful este negociabil sub încheierea unui acord de Licență, Mănăstirea deținând mărci inregistrate la OSIM.

Ghidajul se poate solicita la intrare, fără a achita o taxă suplimentară.

În timpul săvârşirii dumnezeieştilor slujbe nu se asigură ghidaj.

Timpul unui tur de vizitare ghidat poate varia în funcție de programul grupului și de interesul persoanelor din grup, media acestuia fiind între 30 și 60 de minute.

Nu este necesară rezervarea prealabilă a timpului de vizită, dar poate fi utilă.

Reguli de vizitare

• ţinută vestimentară decentă (fumatul, consumul băuturilor sau alimentelor, în interiorul Mănăstirii, sunt interzise)
  • păstrarea liniştii;
  • vizitarea doar a zonelor permise şi marcate în acest sens;;
  • utilizarea dispozitivelor de înregistrare foto/video/audio, doar cu acordul expres al obştii monahale;
  • utilizarea dispozitivelor de înregistrare foto/video/audio doar în exteriorul Bisericii Mănăstirii;
  • închiderea telefoanelor mobile în timpul săvârşirii dumnezeieştilor slujbe;
  • respectarea cuvenitei rânduieli a şederii în timpul slujbei: bărbaţii de-a dreapta şi femeile de-a stânga.

Programul slujbelor religoase poate fi vizionat aici.